“Tüm savaşların temelinde din vardır.”

Keskin zekâyla tarihin geçişlerini çözümlemiş biri, geleceğin belirsizlikleri karşısında suskun kalmaya mahkûmdur. Dünün yaşantıları bu güne ayna tutması söz konusu olamaz. Çünkü tarih yazılıp çizildiği gibi gerçeklik taşımaz; bu günkü durumumuzda aynıdır bu nedenle. Peki, yarının şimdisini nasıl yönlendireceğiz? Bu büyük bir sorundur, geçmişi tam olarak bilemediğimiz için ve sorunlarında çözümsüz bırakmaktadır. Zamanı nerede donduracağımız teknik olarak mümkün görünse de, bunu ortaya koymak hevessizliğimiz kişisel değildir oysa. Bulduğumuz yaşamı değiştirmek tarihsel süreci geri çevirmekle olabilir ancak. Yeni bir tarih yazılması mümkündür, çağın gereklikleri çok önceden var olduğu gibi şu anda da mevcuttur. Sorun bunu ne tür kaldıraçlar la ortaya koyup yön vermektir. Evrensel olabildiği gibi Dünyasal da olabilir. Evrenselden kastettiğim zaman kavramının soyutluğunun bilinememesi üzerine metafizik bilgi öğrenimlerin kaçınıp, bunu olabileceği var sayılan keskinlikleri sonraki çağlara bırakıp, şimdiki Dünyasal edimlerden fayda sağlamak için. Bu zaman dilimine kadar oluşturulmuş her türlü yapı sanatsal büyüklükleri gözlemlenen sırları açığa çıkarmak, insan hayatının uğraşları içerisine alınmalı ve bunu teknik imkanlarla tüm dünya birliği adına yeni din yaratılmalıdır.
“Tüm savaşların temelinde din vardır.”
Savaşı evrensel olgu olarak ele almak lazım gelir. Belki o zaman dünya savaşların yönü evrensel yalnızlığımızı kabul eder. Büyük yaratım bunu gerekli kılar, çağın geçişleri hızlanır, bu günkü savaşların temeli metafiziksel dinlerden oluşmuştur. Göz ucuyla bakındığınız az farkındalıkla bile gördüklerimiz dualarla kabul edilecek var olan durumu değiştirecek din ya da var olanlara inandığımız değildir.
İnançlar var oluşları bakımından zihne bağlıdır, doğrulukları ya da yanlışlıkları açısından zihne bağlı değillerdir. Kendimiz için ne düşünüyorsak bunu yanlış ya da doğru yapmamız evrensel gereklikler inden değildir, yani metafiziksel zihinsel yapımız kuşkuludur ve gerçeklik taşımazlar. Dünyanın bu günkü durumuna tüm ülkeler bakma olasılığı bu çağda azdır ve olası durum devam edecektir. Benim çizmeye çalıştığım yön bakış açımı size sunmaktır, gerisi size kalmıştır artık…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s